Käsittääkseni Patañjalin yoga-darshanan (jooga-filosofian) näkökulmasta ajatuksia ei ole mitään syytä yrittää kontrolloida,
koska niillä ei loppupelissä ole mitään tekemistä sinun todellisen itsesi (aatmaa, puruSa, draSTaa, turiiya, u name it...)
kaa.
Tuo ohje tuottaa kärsimystä ja suoranaisia väkivallantekojakin kun ihmiset tuottavat itselleen niitä negatiivisia tunteita. Hankalamman kautta mennään, jos ei ihmiselämän vaikeutta helpoteta tämän asian ymmärtämisellä kun ollaan vielä matkalla sinne todelliseen itseen. Tuo ohje vaikeuttaa matkaa sinne todelliseen itseen lisäämällä häiriötekijöitä. Sitäpaitsi ajatusten hallinta tarkoittaa lähinnä varsinaisten kognitiivisten häiriöiden - epätosien/liioittelevien ajatusten - karsintaa, ei joka ikisen ajatuksen halliintaa.
Mielestäni Jukolan Juhani tokaisi aika pistämättömästi:
Niin sinkoilee täällä miehen aatos: ja ken taitaa viskellä verkkoja sen tielle? :
![Smiley](https://www.astro.fi/forum/Smileys/Astro2/smiley.gif)